Haksız Fiyat Artışı Ve Fiyat Etiketi Denetimlerimiz İnkumu Beldesinde Devam Etmektedir

03 Temmuz 2024

Bakanlığımızın talimatlarıyla, Ticaret İl Müdürlüğümüzce piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri kapsamında İnkumu beldemizde bulunan market, restoran, kafe, pastane, otopark, deniz ve plaj malzemeleri satışı yapan iş yerlerinde kontrollerimizi gerçekleştirdik.

Fiyat Etiketi Yönetmeliği kapsamında etiket kontrolü yaptık. Daha sonrasında ise ürün gruplarını kasadan geçirerek kasa fiyatı ile etiket fiyatı arasında uygunlukları inceledik. Kasa fiyatı ile etiket fiyatının uyuşmaması halinde tüketicinin lehine olan fiyatın uygulanması gerektiğini belirttik. Ürünlerin alış ve satış fiyatları kontrol edilerek düşük girdi ve yüksek satış fiyatlarına haiz olanlar hakkında HFA (Haksız Fiyat Artışı) kapsamında incelemeler yapıldı. Yönetmelik ve yaptırımlar hakkında bilgilendirmede bulunduk. Ayrıca kafe ve restoranlarda tarife ve menü kontrollerini de yaparak denetimlerimizi tamamladık.

Denetimlerimiz günlük olarak il merkezi, ilçeler ve beldelerde hız kesmeden devam edecektir. Bu kapsamda esnaf, sanatkârlar ve tacirlerimizin herhangi bir idari para cezası yaptırımı ile karşı karşıya kalmamaları adına Resmî Gazete’de yayımlanan mevzuat hükümlerine mümkün mertebede riayet etmeleri büyük önem arz etmektedir.